مردم دورود از خدانظر چه انتظاراتی دارند؟

13 / 100

✍️ اسفندیار خدایی

در آخرین ماههای دولت روحانی، آقای خدانظر دریکوند فرماندار دورود شده است. هدف دولت از انتخاب او چیست؟ آیا هدف دولت فقط برگزاری یک انتخابات دیگر در این حوزه و گذران چند ماه باقیمانده است؟ هدف خدانظر چیست؟ در سالهای اخیر آنقدر فرماندارهای رنگارنگ بی‌تاثیر دیده‌ایم که حق داریم بدبین باشیم. خدانظر نامی زیبای لری است و با شناخت مختصری که از ایشان دارم می‌خواهم به او خوش‌بین باشم.

آیا خدانظر برنامه مشخصی برای شهر دورود در این فرصت شش ماهه دارد؟ آیا با مشکلات و استعدادهای این شهر آشناست؟ موضوعاتی مثل جلوگیری از تعطیلی صنایع کوچک و بزرگ شهر، جلوگیری از نابودی منابع طبیعی، توجه به ظرفیتهای گردشگری فوق‌العاده دورود بخشی از مطالبات همیشگی مردم این شهر است. در این نوشتار، سه مورد از اولویتهای شهر را به سلیقه خودم مطرح می کنم. این سه مورد، خداقل توقع مردم برای نفس کشیدن و حفظ آرامش و شرایط موجود است و هر سه طرح در دوره فرمانداری خدانظر قابل اجرا هستند:

1- کمربندی دورود مهمترین مصوبه سفر دکتر احمدی نژاد به این شهر بود. اکنون قریب به پانزده سال از این وعده شیرین گذشته است و هنوز کمربندی تکمیل نشده. اگر دولت اراده کند این کمربندی در چند ماه آینده یعنی در تابستان ۱۴۰۰ افتتاح می شود. اما اگر کاری نشود، همچنان شهر دورود جولانگاه ماشینهای سبک و سنگینی خواهد بود که لزومی ندارد وارد شهرمان شوند و همچنان شاهد تلفات و خسارات تصادفات و آلودگی و شلوغی و ناامنی خواهیم بود.

2- پنج گوشه شهر دورود را پنج قبرستان فعال گرفته‌اند. پنج محله ناصرالدین، هفده شهریور، شهرک سینا، بحرین و انگشته با مشکل قبرستانها مواجه هستند و با افزایش جمعیت و مرگ و میر، این قبرستانها در حال گسترش هستند. بطور کلی شهر دورود بخاطر قرار گرفتن بین رودخانه ها و کوهها و گسلهای زلزله و قبرستانها و همچنین خطوط راه‌آهن، جای مناسب اندکی برای شهرسازی دارد. این قبرستانها نیز غالباً بهترین مناطق شهر را اشغال کرده اند و همچنان به سرعت در حال گسترش هستند. مثلاً قبرستان محله ناصرالدین، به زودی اتصال این محله با عزت آباد و شهر دورود را قطع می‌کند. وضعیت آرامستان گلزار شهدا در شرایط کرونایی کنونی و ترافیک و ازدحام جمعیت از مهمترین مشکلات شهرداری دورود و فرماندار قبلی، جناب آقای مجتبی بیرانوند بود. سالها پیش، شورای شهر دورود طرح احداث آرامستان جدید در خارج شهر را تصویب کرده است. اخیراً در تابسان ۹۹ نیز مصوبه شورای سلامت شهر دورود نیز شهرداری را موظف به جانمایی و احداث آرامستان جدید مطابق ضوابط وزارت کشور و وزارت بهداشت نموده است. قبل از این، اداره محیط زیست و شبکه بهداشت دورود نیز به شهرداری در زمینه آرامستانها اخطار کتبی داده‌اند. کارخانه سیمان دورود قول تامین زمین آرامستان در چند کیلومتری شهر را داده است و آقای گودرز امیری معاونت عمرانی استانداری لرستان، نیز قول تامین زمین از منابع طبیعی را داده. امیدواریم به زودی شاهد کلنگ زنی آرامستان جدید توسط مسئولان شهر به رهبری آقای خدانظر دریکوند و تعطیلی تمام قبرستانهای داخل شهر باشیم.

3- خیابان شریعتی دورود گنجایش کافی برای بازار و تردد مردم و ماشینها را ندارد. یکی از دلایل گرانی کالاها در دورود، محدود شدن بازار به خیابان شریعتی و بالا بودن قیمت مغازه ها و اجاره هاست. خیابان برگشت موازی با شریعتی از پشت سینما کیهان، تقریباً کامل است و فقط ابتدایی آن در میدان مرکزی باید باز شود و با مالک این ملک تجاری توافق شود. با افتتاح این خیابان جدید، بسیاری از مشکلات ترافیکی و همچنین محدود شدن بازار به تنها خیابان شریعتی رفع می شود. این کار بزرگ نیز در دوره چند ماهه خدانظر قابل راه اندازی است.

🔚این سه طرح، یعنی تکمیل کمربندی دورود، جانمایی و کلنگ‌زنی آرامستان جدید شهر، و افتتاح خیابان برگشت موازی با شریعتی، همگی در چند ماه آینده و در دوره فرمانداری خدانظر قابل اجرا هستند. تکرار می‌کنم که اینها حداقل توقع مردم دورود برای نفس کشیدن و حفظ شرایط موجود زندگی در این شهر است وگرنه مطالبات مردم در زمینه اشتغال و جلوگیری از تعطیلی صنایع کوچک و بزرگ شهر، جلوگیری از نابودی منابع طبیعی منطقه، توجه به ظرفیتهای گردشگری و… همچنان پابرجا هستند. این را هم می دانیم که فرماندار نیازمند حمایت نماینده و سایر مسئولان شهر و همچنین رسانه ها، نخبگان و مردم در فضای مجازی و واقعی است و امیدواریم خدانظر برای شهر ما کسی باشد که سالها پس از رفتن او همواره از خوبیها و مدیریت صادقانه، شجاعانه و مدبرانه او سخن بگوییم و نام لری زیبای خدانظر را هرگز فراموش نکنیم.

۱۸ بهمن ۹۹

در اینستاگرام ما را دنبال کنید

https://www.instagram.com/newsdoroud

Author: hajivand

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *