کشف یک مجموعه معماری

کشف سنگ نوشته‌ای جدید در شرق لرستان

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف یک مجموعه معماری و باستانی مهم و ارزشمند در شهرستان الیگودرز خبر داد.

به گزارش اشترانکوه، سید امین قاسمی گفت: این مجموعه طی آخرین بررسی‌های باستان‌شناختی شناسایی شده و شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

وی با اشاره به کسب اخبار مردمی در خصوص این مجموعه و پیگیری‌های به عمل آمده، اظهار کرد: متعاقب گزارش های مردمی کارشناسان این اداره کل به محل اعزام شده و ضمن تایید اخبار دریافتی به بررسی و مطالعه این مجموعه‌ی ارزشمند تاریخی پرداختند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان بیان کرد: بررسی‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهد این مجموعه در طول یک محور عشایری قرار دارد و شامل ۴ پل باستانی، یک جاده سنگفرش، یک آسیاب، بقایای قلعه‌ای تاریخی و مهم‌تر از همه سنگ‌نوشته‌ای از دوره صفویه است.

کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه گفت: طی پژوهش‌های باستان‌شناسی صورت گرفته در سنوات گذشته اطلاعات اندکی از این آثار به دست آمده اما هیچگاه به صورت عمیق و سیستماتیک مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفتند.

عطا حسن پور افزود: جاده سنگفرش مکشوفه به طول دهها کیلومتر بخشی از یک ایل‌راه باستانی است که در دوره صفویه به صورت یک پروژه‌ی عمرانی با احداث ۴ پل نسبتاً بزرگ بر روی چند رودخانه‌ در طول مسیر کوچ ساخته شده است.

این پژوهشگر باستان‌شناس ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش این مجموعه‌ی معماری در تکمیل مطالعات باستان‌شناختی و لرستان‌پژوهی گفت: همچنین سنگ‌نوشته­ ای در انتهایِ جاده‌ی سنگفرش مذکور، بر روی دیواره کوه به خط و زبان فارسی نقش شده است که علاوه بر اشاره به اتمام این کار بزرگ، تاریخ ۱۰۹۱ هجری قمری را بر خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *